Ciekawe trasy skiturowe w Polsce

Wielkimi krokami zbliża się zima, czyli ukochany sezonu wszystkich miłośników sportów zimowych. Z pewnością już zacierają ręce na myśl o szusowaniu w białym śniegu. Sprawdzają stan swojego sprzętu i ewentualnie kupują coś nowego na kolejny sezon. W ostatnich latach coraz bardziej popularne w naszym kraju jest narciarstwo skiturowe. Czy w polskich górach są odpowiednie trasy skiturowe? Jak najbardziej. Z powodzeniem można w ten sposób jeździć chociażby w Bieszczadach czy Tatrach.

Narciarstwo skiturowe w Polsce

Narciarstwo skiturowe jest coraz bardziej popularne, między innymi ze względu na brak monotonii, która tak często towarzyszy podczas zjeżdżania w dół na klasycznym stoku. Skitouring wymaga o wiele więcej. Narciarze jeżdżący w tym stylu muszą mieć nie tylko świetną formę, ale też muszą być odpowiednio przygotowani do zachowania się w górach. To właśnie oni są najbardziej zagrożeni na przykład przez lawiny, bo często wybierają trasy nieprzygotowane.

Narciarz skiturowy musi mieć odpowiedni ekwipunek, posiadać przy sobie sprzęt pozwalający odnaleźć się w terenie, który daje szansę na namierzenie na przykład po przejściu lawiny. Muszą też doskonale znać się na topografii i mieć wyjątkowo silny charakter – skitouring to często jazda na krawędzi, dosłownie i w przenośni.

Trasy skiturowe w Polsce

W praktycznie wszystkich polskich górach można znaleźć doskonale przygotowane trasy skiturowe dla narciarzy o różnym stopniu zaawansowania. W polskim Internecie istnieje mnóstwo przewodników oraz rankingów tras, dlatego też w łatwy sposób można się z nimi zapoznać i przygotować na kolejny sezon na nartach. Miłośnicy naprawdę dziewiczych terenów mogą wybierać się na trasy skiturowe w Bieszczady. Bieszczady oblegane jesienią czy latem przez turystów, zimą stają się naprawdę spokojną krainą. To właśnie to można wtedy najlepiej odpocząć i spotkać się z dziką zimową przyrodą. Są tutaj doskonale trasy skiturowe dla średniozaawansowanych oraz mocno zaawansowanych.

Trasy skiturowe w Tatrach

Polskie Tatry to również mnóstwo ciekawych tras skiturowych, które prowadzą między innymi przez piękne doliny. Trzeba tylko pamiętać o tym, że Tatry zimą bywają naprawdę bardzo niebezpieczne. Przed wyjściem na trasę trzeba zatem zawsze sprawdzić komunikaty dotyczące zagrożenia lawinowego. Lepiej nie igrać z losem i jeździć po dobrze przygotowanych stokach, zamiast pchać się w nieznane, co jest tak charakterystyczne dla narciarzy skiturowych. Trasy skiturowe można znaleźć również w Karkonoszach i Sudetach oraz w Beskidzie Śląskim.