TOP

W jaki sposób badanie cytologiczne pozwala na wykrycie zmian nowotworowych?

Zmiany w obrębie tarczy oraz kanału szyjki macicy mogą sygnalizować przynajmniej kilka poważnych chorób. Najgroźniejszą z nich jest nowotwór szyjki macicy stanowiący zagrożenie tym bardziej niebezpiecznie, że nie dające o sobie początkowo znać w żaden inny sposób. Na szczęście, zmiany te można wykryć w okresie, w którym nie zapowiadają jeszcze poważnych problemów ze zdrowiem. Pozwala na to nieskomplikowane i niemal bezbolesne badanie znane jako cytologia.

Cytologia jest wymazem komórkowym pobieranym z tej okolicy. Pozwala na zbadanie granicy pomiędzy dwoma nachodzącymi na siebie rodzajami nabłonka – wielowarstwowym i jednowarstwowym. Tam, gdzie nabłonki te się stykają dochodzi do rozwoju niemal dziewięćdziesięciu procent zmian szyjki macicy. Niemal zawsze winny jest im wirus HPV przenoszony drogą płciową. Obecność wirusa w organizmie kobiety nie oznacza automatycznie rozwoju nowotworu, badanie cytologiczne pozwala jednak na uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, z jak patogennymi zmianami mamy do czynienia.

Categories Zdrowie i Uroda
https://bannedcd.org/nowoczesne-okna-energooszczedne-co-musimy-o-nich-wiedziec/ ubezpieczenie samochodu https://wnetrzaikrajobraz.pl/aranzacja-mieszkania-w-stylu-loftowym/