TOP

Wszystko o wariografie

Wariograf jest bardzo ciekawym urządzeniem, które stanowi owoc pracy wielu pokoleń naukowców, których pasjonowały ludzkie reakcje na bodźce zewnętrzne. Poczynając od prostych metod z Chin czy Europy, poprzez dogłębne analizy prowadzone przez nowożytnych psychologów – wykrywanie kłamstw przeszło niesamowicie długą drogę, dając nam dziś współczesną, zaawansowaną technologię. Obecnie jej przystępność zwiększa się w ekspresowym tempie, stopniowo wchodząc w branże prywatne. Przeciętny człowiek jednak nie do końca zdaje sobie sprawę, czym wariograf tak właściwie jest oraz na jakiej zasadzie faktycznie działa.

Podstawowe przeznaczenie wariografu

Chociaż mechanizm wariografu jest dość skomplikowany, to jego cel jest jasny. Ma on za zadanie rejestrować reakcję organizmu na bodźce zewnętrzne, analizując emocje danej osoby oraz stojące za nimi procesy fizjologiczne. Przy pomocy licznych czujników i złożonej aparatury, wykrywacz kłamstw przedstawia klarowny obraz tego, co działo się w głowie przesłuchiwanej osoby podczas zadawania jej pytań. Następnie, bazując na uzyskanych w ten sposób informacjach, określa się, czy znacznie odbiegają one od wcześniej ustalonej normy. Kłamca zazwyczaj szybko się zdradza poprzez:

  • Podwyższone tętno
  • Nadmierną potliwość
  • Brak kontaktu wzrokowego
  • Problemu z ułożeniem zdania
  • Nieregularny oddech
  • Zaburzenia temperatury ciała

Czy wariograf może być omylny?

Bardzo ważne jest, aby używany przez nas wariograf pochodził ze sprawdzonego źródła, jak na przykład wariograf.com.pl. Sprzęt, który nie spełnia koniecznych standardów jakości może okazać się zawodny, dopuszczając do potencjalnej pomyłki. Jeśli nawet pod wykrywaczem kłamstw nie możemy być pewni udzielonej nam odpowiedzi, to sama idea tego urządzenia mija się z celem. Całe szczęście, współcześnie produkowane egzemplarze nowej generacji są niezawodne i można na nich polegać. Pewne jest jednak to, że umyślne oszukanie wariografu jest praktycznie niemożliwe, gdyż bierze on pod uwagę nie tylko zewnętrzne oznaki stresu, ale także mimowolną reakcję organizmu.

Categories Ciekawe