Nie ma chyba takich osób, które z chęcią chodziłyby do lekarza. Wizyty lekarskie zawsze kojarzą nam się z pewnego rodzaju skrępowaniem. Nieprzyjemne skojarzenia gabinet lekarski budzi również dlatego, że to w nim dowiadujemy się o naszych chorobach i dolegliwościach. Mimo to nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Profilaktyka jest niezwykle ważna, więc jeśli tylko zauważymy niepokojące nas objawy, powinniśmy skonsultować to ze specjalistą. W jaki sposób możemy przygotować się do wizyty lekarskiej?
Wybór specjalisty
Obecnie mamy ten komfort, że nie musimy chodzić do określonego lekarza, jeśli ten nam nie odpowiada. Specjalistów jest bardzo wielu, warto więc starannie wybrać tego, do którego się udamy. Zróbmy wywiad wśród znajomych – czy znają dobrego ortopedę, gastrologa czy dermatologa. Możemy też sprawdzić opinie o lekarzu w internecie. Nie udajmy im jednak w całej rozciągłości – czasami pozytywne opinie są wykupione, a negatywne pisze konkurencja.
Badanie
Przygotujmy się na to, że do badania fizykalnego należy się rozebrać. Niektórzy pacjenci tego nie lubią, ale pamiętajmy, że lekarz nie ogląda naszego ciała z ciekawości, ale dlatego, że chce nam pomóc, znaleźć przyczynę naszych dolegliwości.
Nie bądźmy zaskoczeni badaniem i przygotujmy się do niego. Przede wszystkim postarajmy się, żeby nie wpaść do gabinetu lekarskiego po całym dniu ciężkiej pracy i joggingu, brudni i spoceni. Zróbmy wszystko, aby w dniu wizyty lekarskiej móc się przed nią odświeżyć. Jeśli nie zdążymy wejść po pracy do domu – kupmy przynajmniej nawilżone chusteczki i weźmy z domu bluzkę na zmianę. Przed wejściem do gabinetu będziemy mogli odświeżyć się w łazience. Zachowanie higieny jest również niezwykle ważne przed wizytą u ginekologa.
Pamiętajmy, że przychodząc do lekarza czystym i pachnącym, okazujemy mu również szacunek. To bardzo niekulturalne przyjść na dużo wcześniej zaplanowaną wizytę w niechlujnym stanie. Oczywiście, nie dotyczy to wizyt nagłych, kiedy na przykład złapie nas bardzo silny ból i konsultacja lekarska nie może czekać ani chwili – wówczas idziemy do lekarza, a nie pod prysznic.
Zalecenia i pytania
Uważnie słuchajmy, kiedy lekarz przestawia nam diagnozę i zalecenia. Jeśli obawiamy się, że coś nam wyleci z głowy, nie bójmy się zanotować najważniejszych informacji. Badania udowodniły, że po wizycie lekarskiej pamiętamy tylko około połowy tego, co mówił do nas doktor. Zapisujmy więc wszystko, co może nam się przydać.
Nie bójmy się również pytać. Ortezy na opadającą stopę, perlak, gruczoł – lekarze używają często specjalistycznego słownictwa, ponieważ takim się posługują w pracy. My natomiast, jako pacjenci nie mamy obowiązku znać tych wszystkich medycznych terminów. Pytajmy zatem, co one oznaczają. Jeśli lekarz zaleca nam zakup na przykład konkretnego leku czy ortezy na opadającą stopę, spytajmy też, czy możemy zamówić tę rzecz w każdej aptece czy powinniśmy udać się pod szczególny adres. Na koniec wizyty możemy krótko podsumować to, co usłyszeliśmy, aby upewnić się, że wszystko dobrze zrozumieliśmy.
Szczegółowe informacje o ortezach znajdziesz na stronie https://megamedic.pl/pl/p/Orteza-na-opadajaca-stope-/599/