TOP

Wewnętrzne rozbicie – jak się pozbierać?

Chyba nikomu nie jest obce poczucie wewnętrznego rozbicia, kiedy to mamy wrażenie, że wszystko wymyka nam się z rąk. Kiedy cały otaczający świat wydaje się szalonym wyobrażeniem, w które aż trudno uwierzyć, bo jest takie przerażające i odpychające. Wtedy mamy ochotę zaszyć się gdzieś, oderwać, wyrwać, przerwać to wszystko. Nasze kruche wnętrze rozbija się na kawałki i myślimy, że już nigdy nie pozbieramy go w jedną całość – piękną i silną. Tymczasem taka całość to realność, o którą zawsze warto zabiegać ze wszystkich sił.

Dystans czy dysonans?

Ten emocjonalny dysonans na dłuższą metę wydaje się nie do zniesienia. Poczucie znajdowania się wciąż w stanie zawieszenia pomiędzy marzeniem a rzeczywistością. Pomiędzy spełnieniem a fiaskiem. Pomiędzy zwycięstwem a porażką. Po prostu można oszaleć, a tymczasem do życia człowiek potrzebuje równowagi. Czy ona jest kolejnym marzeniem? Popatrzmy na nas samych i na nasze życie z innej perspektywy. To często wystarczy, żeby się pozbierać, żeby pokonać wewnętrzne rozbicie i zamienić je w tworzenie, w niesamowicie piękną konstrukcję życia.

Dekonstrukcja czy konstrukcja?

Zamiast niszczyć i burzyć, lepiej tworzyć i budować to, co dobre i olśniewające, co pobudza jeszcze do działania. Zamiast dekonstrukcji naszego szczęścia, lepiej postawić na konstrukcję, na wznoszenie domu marzeń. Na wymyślanie kolejnych projektów, które sprzyjają szczęśliwemu byciu.

Jak się podnieść i jak nie upaść kolejny raz?

Co jednak zrobić, kiedy rozbicie wewnętrze jest totalne i nie sposób z nim sobie poradzić na własną rękę? Wówczas pomocne okażą się ośrodki uzależnień, oferujące w pełni profesjonalne wsparcie, dostosowane do konkretnych problemów i potrzeb, takich jak chęć wyzwolenia się spod władzy alkoholu, hazardu czy narkotyków.

Z mniejszymi słabościami, jeśli znajdujemy w sobie siłę, można poradzić sobie samodzielnie, zwłaszcza gdy mamy wsparcie bliskich. Poważne problemy zaś wymagają już konkretnej pomocy profesjonalnych terapeutów, którzy ustalą program terapii, nakłonią do pracy nad sobą i do autorefleksji. Przekonamy się, że można się podnieść nawet z najgorszego uzależnienia. Dowiemy się, jak nie upaść kolejny raz. Choć to trudne i wymaga wiele pracy, to jednak warto wykonać taki wysiłek. Żeby żyć, żeby docenić życie. Żeby skomponować swoje istnienie bezgranicznie pięknie i zacząć być maksymalnie (lub choć trochę) szczęśliwym.

Categories Zdrowie i Uroda