TOP

Terapia endometriozy wedle najnowszych wskazań

Leczenie endometriozy istotnie uległo modyfikacji na przestrzeni ostatnich lat. Uzyskane wiarygodne dowody kliniczne pozwalają jeszcze skuteczniej pomagać potrzebującym kobietom. W schorzeniu o licznych manifestacjach klinicznych, którym jest endometrioza leczenie bywa bardzo zróżnicowane. Jest to związane z zaawansowaniem schorzenia, wiekiem kobiety, pragnieniem prokreacji oraz innymi uwarunkowaniami, które przekładają się na wybraną metodę leczenia.

Czym jest endometrioza?

Na temat endometriozy liczne towarzystwa ginekologiczne powiedziały już bardzo wiele. Jest to schorzenie związane z nieprawidłowościami endometrium, które lokalizuje się poza miejscem jego naturalnego występowania (ektopia). U kobiet śluzówka macicy umiejscawiać się może w obrębie jajowodów, wiązadeł krzyżowo-macicznych, pęcherzu moczowym, ścianie jelita oraz jajniku i jajowodach.
Źródłem tych nieprawidłowych komórek wedle obowiązujących teorii jest tzw. wsteczne miesiączkowanie, co doprowadza do rozproszenia komórek endometrium i tym samym powstania bardzo poważnych zespołów klinicznych w obrębie miednicy mniejszej oraz jamy brzusznej. Endometrioza dotyka kobiety w wieku rozrodczym, nie omijając jednocześnie młodych kobiet.

Do klasycznych objawów choroby zaliczyć należy:
– przedłużające się krwawienia miesiączkowe,
– bolesne cykle menstruacyjne,
– ból miednicy mniejszej,
– ból w trakcie oddawania moczu i stolca,
– krwawienie z przewodu pokarmowego i dróg moczowych,
– ból w trakcie stosunku i krwawienia wywołane.

Diagnostyka endometriozy

Dla rozpoznania konieczne jest stwierdzenie typowych objawów klinicznych w obowiązujących grupach ryzyka. Pomocne dla rozpoznania może być oznaczenie antygenu jajnikowego Ca-125, który może być podniesiony w wyniku procesu chorobowego. “Złotym standardem” diagnostycznym jest badanie laparoskopowe jamy brzusznej.

Jak w chorobie, którą jest endometrioza leczenie przebiega?

W tej chorobie leczenie oparte jest na kilku działaniach. Po pierwsze, należy ograniczyć rozwój ognisk, a więc dąży się do zahamowania aktywności hormonalnej wpływającej na proliferację endometrium. W tym celu stosowane jest leczenie progesteronem, analogami i antagonistami gonadoliberyn oraz blokerami podwzgórza.
W pewnych sytuacjach, szczególnie gdy endometrioza nie pozwala zajść w ciążę, terapia opiera się na leczeniu operacyjnym. Gdy dochodzi do naciekania macicy lub jelit w toku schorzenia, którym jest endometrioza leczenie polega na usuwaniu zrostów oraz eliminacji ognisk chorobowych. Można to skutecznie osiągnąć za pomocą metod chirurgicznych.

Więcej roboty na miracolo.clinic/endometrioza/techniki-usuwania-endometriozy.html.

Categories Ciekawe