TOP

Śluby kościelne, cywilne i poza granicami kraju!

Zawarcie związku małżeńskiego jest wyjątkowym wydarzeniem w życiu każdej pary. Decyzja o małżeństwie powinna być więc przemyślana i podjęta bez pośpiechu. W Polsce mamy kilka możliwości zawarcia związku małżeńskiego. Który z tych sposobów okaże się najlepszym rozwiązaniem?

Najpopularniejszy rodzaj ślubu w Polsce to ślub kościelny konkordatowy. Dawniej śluby kościelne zawierało się głównie ze względu na przynależność do kościoła katolickiego, obecnie coraz więcej młodych par mówi, że argumentem była tradycja, naciski rodziny czy też elegancka oprawa takiej uroczystości. Konkordat podpisany w latach 90. z państwem Watykan pozwala na połączenie formalności związanych z zawarciem związku małżeńskiego. Podczas ceremonii w kościele podpisywane są cywilne dokumenty, które zostają później wysłane przez kancelarię parafialną do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego.

Ślub cywilny w USC

Śluby zawierane w urzędach stanu cywilnego przebiegają znacznie szybciej niż godzinna ceremonia w kościołach. Przedtem konieczne jest jednak złożenie odpowiedniego wniosku o udzielenie małżeństwa, jak również doniesienie wymaganych dokumentów. Wymagana jest również opłata urzędowa rzędu 90. zł. Sama ceremonia trwa zazwyczaj ok. 20 minut – w tym czasie recytowana jest przysięga i podpisywane są dokumenty (przez państwa młodych i świadków).

A może poza granicami kraju?

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się śluby zawierane na tropikalnych wyspach – poczytać o nich możemy na stronie romantyczne.com/slub-na-dominikanie. Tego rodzaju wyjazdy zazwyczaj połączone są z podróżą poślubną, a organizujące ceremonię biura podróży dbają o to, aby młoda para nie musiała poświęcać czasu na formalności. Ceremonia odbywa się na plaży pod palmami, a biuro podróży dba o odpowiednią oprawę tego wydarzenia.

Categories Ciekawe