TOP

Rwa kulszowa – jak jej zapobiec?

Bardzo dużo osób, szczególnie po okresie dojrzewania, cierpi na intensywne bóle w dolnej części pleców, obejmującej nerwy rdzeniowe wychodzące z kręgosłupa. Potocznie problem ten określany jest mianem „ataku korzonków” i ma bardzo bolesne, gwałtowne objawy, które mogą nas unieruchomić na wiele godzin. Z tego powodu warto wiedzieć, co robić, aby zmniejszyć ryzyko ataku. Jakie są symptomy rwy kulszowej oraz jak ją leczyć?

Geneza choroby

Uciskanie nerwów rdzeniowych może być spowodowane różnymi czynnikami. Najczęstszym z nich jest dyskopatia, czyli wypadnięcie krążka międzykręgowego, do którego dochodzi np. przy dźwiganiu ciężkich przedmiotów. Znacznie łatwiej o to, kiedy w przeszłości mieliśmy już podobny problem. Rwa może być także objawem stanu zapalnego w okolicach lędźwi, nowotworu lub osteoporozy – i dlatego nie powinniśmy jej lekceważyć.

Profilaktyka

Jeżeli miewaliśmy atak rwy kulszowej w przeszłości lub obawiamy się, że on nastąpi, warto zastosować działania profilaktyczne. Przede wszystkim należy wzmocnić mięśnie pleców, które stanowią dodatkową ochronę dla naszego kręgosłupa. W tym celu idealnie sprawdzą się Joga lub Pilates. Proponowane tam ćwiczenia są odpowiednie dla osób w każdym wieku. Poza tym, dobrym pomysłem jest regularne pływanie – nic lepiej nie stymuluje mięśni pleców. W przypadku chronicznej choroby kręgosłupa, warto regularnie uczęszczać na masaże do fizjoterapeuty. Dzięki temu mięśnie pleców będą bardziej rozluźnione, co zmniejszy ryzyko wystąpienia rwy kulszowej. O innych czynnościach profilaktycznych, chroniących przed tym problemem zdrowotnym, można przeczytać tutaj.

Objawy

Ciężko przegapić moment ataku rwy kulszowej, ma on bowiem niezwykle bolesny i gwałtowny przebieg. Chory odczuwa intensywne kłucie oraz mrowienie w okolicy odcinka lędźwiowego. Ten przeszywający ból promieniuje poprzez biodro i kończyny aż do czubków naszych stóp. Dodatkowo, odczuwalne jest wyraźne osłabienie mięśni górnej partii ciała. Żadna postawa nie przynosi ulgi, kłucie daj się we znaki również w pozycji leżącej. Jeśli nastąpi atak, należy czym prędzej zgłosić się do lekarza.

Diagnoza i leczenie

Internista, który nas przyjmie, na początku wykona serię badań, aby upewnić się, w jakim stanie się znajdujemy. Jeżeli po sprawdzeniu objawów nie będzie co do tego pewności, wówczas zostanie wykonane badanie RTG – dzięki niemu okaże się, która część kręgosłupa jest zalążkiem choroby. W skrajnych przypadkach lekarze sięgają też po rezonans magnetyczny. Te wszystkie procedury są niezbędne, aby opracować najlepszą formę leczenia. W przypadku delikatniejszych objawów przepisane zostają leki doustne – przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jeśli przebieg choroby okazuje się bardzo bolesny, dodatkowo aplikuje się zastrzyk rozkurczający.

Osoby, które miały w przeszłości do czynienia z rwą kulszową, z pewnością nie chciałyby doświadczyć tego powtórnie. Dlatego warto dbać o swój kręgosłup, poprzez wzmacnianie jego mięśni z pomocą odpowiednich ćwiczeń. Dzięki temu znacząco zmniejszy się prawdopodobieństwo ataku w przyszłości. Jeżeli objawy choroby zostaną zauważone, trzeba udać się do lekarza, aby określił on lokalizację bólu i zaproponował odpowiednią metodę leczenia

Categories Zdrowie i Uroda
https://my-place.pl/dlaczego-warto-wybrac-okna-drewniano-aluminiowe-zalety-nowoczesnych-rozwiazan/ https://huddled.com.pl/salon-w-stylu-industrialnym/ https://carnivorous-plants.pl/szezlong-ogrodowy-nietuzinkowy-mebel-na-taras-i-do-ogrodu/