TOP

Rozdzielnice elektryczne – rodzaje i zastosowanie rozdzielnic

Współcześnie ludzka codzienność jest nierozerwalnie związana z elektrycznością. W każdym budynku (ale często i poza nimi) znajdują się instalacje umożliwiające korzystanie z prądu. Trzeba jednak wiedzieć, że aby całość działa jak najbardziej sprawnie, niezbędne stają się różnego rodzaju urządzenia – w tym rozdzielnice elektryczne.

Rozdzielnice – czym są i jakie mają rodzaje?

Są to nadrzędne urządzenia, które kontrolują pracę zamkniętych obwodów instalacji elektrycznej. Jedną z ich podstawowych funkcji, jak wskazuje sama nazwa, jest rozdzielanie prądu, jednak także łączenie albo przerywanie strumienia energii elektrycznej. Rozdzielnice zbudowane są z aparatów służących do rozdzielania prądu i łączenia obwodów oraz z elementów zabezpieczających i urządzeń sterowniczych (programatorów). Jako zabezpieczenia wykorzystuje się w nich bezpieczniki (wyłączniki nadmiaroprądowe), a także wyłączniki różnicowoprądowe, rozłączniki izolacyjne, ochronniki przeciwprzepięciowe i lampki sygnalizacyjne. Poszczególne elementy chronią: samą instalację, odbiorniki prądu, ale też ich użytkowników. Podział rozdzielnic elektrycznych zależny jest od przyjętych kryteriów. Najpopularniejszy jest ten dzielący je na rozdzielnice niskonapięciowe i wysokonapięciowe. Szeroko stosowanym jest także podział opierający się na sposobie i miejscu ich montażu. Są to wtedy rozdzielnice: naścienne, przyścienne i wolnostojące. Ze względu na to, jaką sieć mogą obsługiwać, dzieli się je natomiast na:

– tablicowe – te przeznaczone są do prądu o natężeniu ok. 150 amperów (stosuje się je w domach);

– skrzynkowe – mogą obsługiwać prąd o wartości do kilkuset amperów;

– szafowe – wykorzystuje się je do obsługi prądu o wartości nawet do kilku tysięcy amperów.

Warto też wspomnieć, że w zależności od miejsca ich instalacji, wyróżnia się także rozdzielnice: wnętrzowe i napowietrzne. Te drugie wykonywane są z materiałów odpornych na wpływ środowiska zewnętrznego.

 

Zastosowanie rozdzielnic elektrycznych

Rozdzielnice wykorzystuje się w każdym domu mieszkalnym, gdzie prąd doprowadzany jest do wielu pomieszczeń, ale też do piwnicy czy garażu. Umieszcza się je także w wielopiętrowych budynkach mieszkalnych (gdzie pełnią one funkcje kontrolne, zabezpieczające i rozdzielające). Ułatwiają one rozsyłanie prądu do poszczególnych mieszkań. Rozdzielnice tablicowe (bo o nich mowa), stosuje się również w sklepach, szkołach czy szpitalach. Rozdzielnica skrzynkowa znajduje natomiast zastosowanie w obiektach przemysłowych. Jeśli chodzi zaś o rozdzielnice szafowe, to te wykorzystuje się w większych zakładach przemysłowych, a także w obiektach infrastrukturalnych.

 

Autorem artykułu jest sklep Preis Zone oferujący rozdzielnice elektryczne. Pełną ofertę rozdzielnic elektrycznych znajdziesz pod adresem https://preis-zone.pl/62-rozdzielnice

 

Categories Technologia