TOP

Pompy i podział pomp przemysłowych

Transportem cieczy lub osadów w przemyśle zajmuje się urządzenie nazwane pompą. Służy ono do wytworzenia różnicy ciśnień: pomiędzy stroną ssawną (to znaczy wlotem do pompy) a tłoczną (czyli wylotem z pompy).

Czym dokładnie są pompy?

Działanie pomp polega na przekazywaniu cieczy siły mechanicznej. Dzieje się to za pomocą wirnika, tłoku albo membrany. Celem jest sprzężenie pompy. Dawniej pompy były przenośnikami cieczy, które zawsze połączone były z silnikiem (parowy lub spalinowy podnośnik wody). Warto zaznaczyć, że aby pompa była w stanie pracować, zawsze musi być zalana. Oznacza to, że jej przestrzeń robocza i rurociąg ssawny muszą być wypełnione cieczą oraz odpowietrzone w momencie rozruchu pompy. Wyjątkiem są tutaj pompy samozasysające. Zdarza się jednak, że i niektóre pompy wyporowe, które mają wysoką szczelność i umieszczone są w układzie pompowym o niewielkiej wysokości ssania, dają radę rozpocząć pracę bez uprzedniego zalania rurociągu ssawnego. Warto wiedzieć o tym, że pompy charakteryzują zawsze konkretne parametry, którymi są:
1. Wydajność – mierzy się ją w objętości przepompowywanej cieczy na jednostkę czasu, a wyraża w metrach sześciennych na sekundę.
2. Wysokość podnoszenia albo maksymalne ciśnienie – mierzy się je w metrach słupa wody albo w paskalach (układ SI).
3. Moc – oblicza się ją jako iloczyn wysokości podnoszenia oraz wydajności.
Pompę zawsze dobiera się na zasadzie parametrów pasujących potrzebom danej pracy. Musi ona tłoczyć objętość cieczy czy osadów odpowiednią do potrzeb (wydajność), gdyż to warunkuje jej efektywne wykorzystanie. Transportowana ciecz powinna być zawsze tłoczone pod optymalnym ciśnieniem (wysokość podnoszenia), bo zapewni to dostarczenie jej do punktu odbioru pod oczekiwanym tam ciśnieniem.

Pompy przemyslowe – rodzaje

Można wśród nich wyróżnić kilkanaście rodzajów. Są to pompy:
– membranowe,
– zębate,
– wirowe,
– śrubowe,
– wyporowe,
– krzywkowe,
– perystaltyczne,
– magnetyczne.
– monoblokowe
– wielostopniowe,
– głębinowe,
– zatapialne,
– samossące,
– peryferalne,
– obiegowe,
– tłokowe.

Każda z nich pasuje do innego rodzaju prac i można je stosować do: oczyszczania ścieków, w przemyśle chemicznym, petrochemicznym i ceramicznym, w produkcji mydła i tłuszczów, a także w różnych przemysłach spożywczych: w produkcji napojów, mleczarstwie, przetwórstwie mięsnym; w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym oraz w budownictwie. Pompy przemysłowe sprawdzają się także na przykład w: rolnictwie, przetwórstwie drobiu, przemyśle tekstylnym (przy substancjach chemicznych i w przemyśle stoczniowym). Pełna oferta pomp tutaj http://fachowiec.opole.pl/pompy-przemyslowe.html.

Categories Technologia
https://www.gama-sklep.com.pl/a/97-bezowa-sypialnia http://passittotheleft.org/jak-wykreowac-domowe-kino-w-salonie/ https://calganx.net/okna-w-okleinie-drewnopodobnej/