TOP

Pompa membranowa – gdzie się ją stosuje i jak działa

Pompy to urządzenia o szerokim wachlarzu zastosowań. Mogą być wykorzystywane niezależnie, jako samodzielne sprzęty jak też stanowić element większych konstrukcji. Jednym z modeli, który stosowany jest niezależnie, jest pompa membranowa.

Konstrukcja i zasada działania pompy membranowej

Pompa membranowa uznawana jest jako dość prosta w swojej konstrukcji, co nie pozostaje bez wpływu na jej wybór. Dzięki temu jej użytkowanie nie sprawia problemów, a ewentualne naprawy nie są bardzo kosztowne. Nazwa tego urządzenia pochodzi od elementu, który jest odpowiedzialny za jej prawidłowe działanie, czyli od membrany, umieszczonej wewnątrz pompy. Jest ona przymocowana do dźwigni, a w czasie poruszania nią membrana wytwarza coś w rodzaju tymczasowej komory, do której zasysana jest pompowana ciecz. w kolejnych ruchach ciesz, znajdująca się w tej tymczasowej komorze jest wypychana w stronę tłoczną. Zaletą pomp membranowych jest brak jakichkolwiek elementów obrotowych wewnątrz komory, do której trafia pompowany płyn. Takie rozwiązanie powoduje, że bez problemu można przy jej pomocy pompować nawet bardziej lepkie substancje czy też zawierające drobiny, które mogłyby w innym przypadku uszkodzić ruchome elementy urządzenia.

Zastosowanie pompy membranowej

Pompa membranowa ma bardzo szeroki zakres zastosowań, do czego przyczynia się między innymi jej prosta konstrukcja. Ze względu na swoją budowę charakteryzuje się ona przede wszystkim niezwykle dużą szczelnością i brakiem przecieków. Dlatego też często jest wybierana do pompowania ścieków czy innych substancji o dużym zanieczyszczeniu lub toksycznych. Brak przecieków daje bowiem gwarancję tego, iż zostaną przepompowane bez problemów i bez narażania ludzi jak również środowiska naturalnego na zanieczyszczenia. Niezwykle często także wybierana jest do pompowania lepkich substancji, na przykład syropów lub o podobnych parametrach. Nie ma problemu z ich przepompowaniem z jednoczesną pewnością, iż nie uszkodzą one konstrukcji pompy. Plusem, na jaki wskazuje wielu jej użytkowników jest także dużą trwałość jak również tanie naprawy ewentualnych awarii.

Artykuł został przygotowany przez firmę http://pompymembranowe.co.pl/ specjalizującej się w dystrybucji pomp przemysłowych.

Categories Technologia
https://xann.pl/sitemap https://siteopia.pl/jakie-okna-do-klasycznych-rezydencji/ https://totest.pl/skad-bierze-sie-szpat-u-koni/