TOP

Pompa – co to jest, rodzaje pomp

Postęp technologiczny w życiu codziennym każdego człowieka gra niesamowicie istotną rolę. Dzięki rozwijaniu wielu technologii, dzisiejsze życie ludzi wygląda w taki a nie inny sposób. Jednym z najistotniejszych wynalazków, które wynalazł człowiek jest niewątpliwie pompa.

Co to jest?

Jest to urządzenie, którego celem jest wytworzenie odpowiednich warunków do transportu cieczy. Chodzi o to, aby wytworzyć różnicę ciśnień pomiędzy wlotem, a wylotem z pompy. Mówiąc profesjonalnie, części te nazywają się stroną ssawną oraz stroną tłoczną. Pompa wprawia ciecz w ruch poprzez przekazanie siły mechanicznej poprzez wirnik bądź tłok.

Jeżeli chcemy aby urządzenie działało tak jak powinno, musi zostać zalane. Znaczy to tyle, że przestrzeń robocza oraz rurociąg pompy muszą zostać wypełnione cieczą, a ponadto, odpowietrzony. Takie warunki są wymagane w momencie rozruchu urządzenia. Wyjątek od tej reguły stanowią pompy samozasysające

Dostępne rodzaje pomp

W zależności od zastosowania, istnieje wiele różnych rodzai pomp, znajdziesz je tutaj. Jednak najprostszym podziałem, pozostaje nadal podział na pompy wirowe oraz wyporowe.

Pompy wirowe działają za pomocą elementu wirowego, który znajduje się wewnątrz pompy. Element wirowy jest napędzany za pomocą silnika, który moc przekazuje za pomocą wałka obracającego się z bardzo dużą szybkością.

Pompy wirowe można z kolei podzielić na:

  1. a) pompy krętne,
  2. b) pompy krążeniowe.

Pompy krętne działają na zasadzie zwiększania momentu krętnego cieczy, który jest uzyskiwany poprzez element wirujący, który posiada odpowiednie skonstruowane łopatki/

Pompy te można podzielić między innymi na:

– pompy odśrodkowe,

– pompy helikoidalne,

– pompy  diagonalne,

– pompy  śmigłowe,

– pompy  odwracalne,

– pompy  o swobodnym przepływie,

– pompy  czerpakowe.

Pompy krążeniowe działają na zasadzie krążenia cieczy wprost proporcjonalnie do momentu obrotowego, charakteryzującego wał napędowy. Wśród pomp tego typu można wyróżnić:

– pompy z bocznymi kanałami,

– pompy  peryferalne,

– pompy  z pierścieniem wodnym.

Pompa jest jednym z najistotniejszych wynalazków, które przyczyniły się do rozwoju cywilizacji. Za pomocą pomp mogły powstać chociażby bardziej zaawansowane studnie czy systemy nawodnień. W ten sposób, technologia ta znalazła szczególne zastosowanie na przykład w rolnictwie. Pompy są szczególnie popularne w przemyśle maszynowym czy energetyce. Są to mechanizmy, które znajdują się w wielu zaawansowanych urządzeniach, na co dzień wykorzystywanych do innych czynności niż transport cieczy.

Categories Ciekawe