Polska jest krajem tranzytowym, krajem, który łączy wschód z zachodem i krajem na terenie, którego wiele firm magazynuje i “obrabia” towary, które przez nasz kraj przepływają. W związku z taką sytuacją dobrym sposobem na biznes stało się tworzenie centrów logistycznych obsługujących na zlecenie przepływ towarów ich przepakowywanie, konfekcjonowanie i przede wszystkim przechowywanie.
Nie ma branży, która nie potrzebowałaby magazynów, stąd konieczność budowania przestrzeni zarówno tych uniwersalnych, jak i specjalizowanych.
Podstawowe typy magazynów to magazyn zamknięty, magazyn otwarty i magazyn półzamknięty. Nie trudno się domyślić skąd pochodzi ta klasyfikacja, jednak kolejnym sposobem podziału magazynów jest ten ze względu na zastosowanie. Magazyny zaopatrzenia, wyrobów gotowych, półfabrykatów, techniczne, części montażowych. Magazyny wyrobów spożywczych, chłodnie, mroźnie, magazyny suche i specjalistyczne hermetyczne magazyny wypełnione gazem do przechowywania owoców.
Jeżeli w Polce nie zajdą jakieś nieoczekiwane zmiany polityczno-gospodarcze to inwestycja w magazynowe centra logistyczne jeszcze przez wiele lat będzie dobrym pomysłem. Nie brakuje nam terenów, gminy są pozytywnie nastawione do takich inwestycji, posiadamy szereg firm budujących nowoczesne magazyny i mamy producentów dobrego sprzętu i wyposażenia magazynów. Mimo pozornego braku wyspecjalizowanej kadry nie brakuje też wykwalifikowanej siły roboczej, częściowo zasilanej przez obywateli krajów sąsiadujących z nami od wschodu.
Inwestycja najczęściej obejmuje zakup gruntów, budowę hali i jej wyposażenie. Taki obiekt można albo eksploatować samemu, albo wydzierżawić firmom logistycznym. Zazwyczaj duże centrum logistyczne jest dzielone między kilka firm, zarówno działających długoterminowo, jak i takich dzierżawiących powierzchnię magazynową czasowo.
Takie rozwiązanie daje kilka korzyści, można wtedy eksploatować wspólnie powierzchnie biurowe, konferencyjne, zaplecze sanitarne, jak i park maszynowy. Szczególnie ten ostatni ruch daje dobre efekty. Część firm nie potrzebuje mieć na własność w stałej eksploatacji sprzętu transportu wewnętrznego, jeżeli inwestor zapewni, wózki widłowe, wózki paletowe, regały i inny sprzęt typowy dla magazynów to wystarczy.
Przy wybraniu modelu podnajmu grupie firm o zróżnicowanej gamie działalności inwestor musi zadbać o elastyczność całego systemu logistycznego, jaki stworzył. Łatwość dostosowania i wyposażenia przestrzeni w różnorodne elementy umożliwi zaspokojenie nawet najbardziej wyrafinowanych potrzeb wybrednego kontrahenta. Istotna w całym procesie jest przede wszystkim wysoka jakość zastosowanych materiałów i bezkompromisowość rozwiązań. To, co w projekcie dla siebie mogłoby jakoś przejść, w inwestycji pod wynajem może przekreślić szansę na dobrego klienta.
Zdjęcie przedstawia wózki widłowe Promag