TOP

Na czym polega odwyk od alkoholu?

Odwyk alkoholowy to pojęcie określające różnego typu zabiegi medyczne i oddziaływania terapeutyczne podejmowane w celu udzielenia osobie uzależnionej od alkoholu pomocy w walce z nałogiem. Niektórzy lekarze, specjaliści terapii uzależnień i psycholodzy zawężają ten termin do procesu detoksykacji organizmu. W przypadku osoby uzależnionej znajdującej się w ciągu alkoholowym (czyli mającej za sobą okres regularnego, kilkudniowego lub kilkutygodniowego  przyjmowania alkoholu) odtrucie stanowi konieczny i niezwykle istotny etap leczenia.

Detoks alkoholowy tylko pod opieką lekarza

Odtrucie alkoholowe powinno odbywać się pod ścisłym nadzorem personelu medycznego, który może na bieżąco monitorować stan pacjenta i parametry fizjologiczne jego organizmu. Przewlekły ciąg alkoholowy skutkuje osłabieniem i odwodnieniem, często wiążąc się z rozchwianiem gospodarki elektrolitowej. Podstawowym celem detoksu  jest zapobieganie wystąpieniu bardzo dotkliwych, a jednocześnie niebezpiecznych dla zdrowia i życia objawów zespołu abstynencyjnego, takich jak biegunki i wymioty, zaburzenia rytmu serca, drżenia mięśniowe, bóle i zawroty głowy, a w sferze psychicznej – lęki, depresja, zaburzenia snu i ogólny dyskomfort.

Odtrucie to nie wszystko – co dalej?

Efektem udanego odtrucia poza usunięciem objawów fizjologicznego uzależnienia i ograniczeniem objawów odstawiennych jest umożliwienie pacjentowi podjęcia dalszego leczenia. Co prawda, po detoksie nie odczuwa on fizycznej potrzeby sięgnięcia po alkohol, jednak nadal jest uzależniony psychicznie. Następnym etapem, niezbędnym do utrzymania abstynencji, jest terapia, która pozwoli pacjentowi uporać się z uzależnieniem psychicznym, nauczy rozpoznawania objawów głodu alkoholowego, pomoże mu w identyfikowaniu własnych mechanizmów uzależnienia i wyposaży w skuteczne metody radzenia sobie z ewentualnymi nawrotami. Profesjonalny odwyk oferuje kompleksową pomoc – od detoksykacji do momentu, gdy chory jest w stanie utrzymać abstynencję i kontrolować swoje uzależnienie.

Źródło: http://odwyk.opole.pl/osrodek-leczenia-alkoholizmu.html

Categories Ciekawe
Białe meblościanki https://wnetrzaikrajobraz.pl/aranzacja-mieszkania-w-stylu-loftowym/ https://study-abroad.pl/jak-zaaranzowac-pokoj-dla-nastolatka/