TOP

Metalowe balustrady schodów wewnętrznych

Obecnie w nowoczesnych wnętrzach o kilku kondygnacjach, coraz częściej wzdłuż schodów montuje się balustrady metalowe.

Nowoczesne balustrady

Metal, szczególnie aluminium, mosiądz czy stal nierdzewna to znakomity w obróbce materiał. Można go dowolnie kształtować i łączyć z innymi materiałami, takimi jak drewno, szkło czy kamień, a nowoczesna technika łączenia wszystkich materiałów, zapobiega powstawaniu widocznych “szwów” dopasowanych elementów. Balustrada z metalu dodaje pomieszczeniom elegancji i szyku, a dzięki odpowiedniemu projektowi i wykonawstwu, można ją dostosować do każdego stylu. Jedyną zdawałoby się wadą jest fakt, że metal sam z siebie nie rozgrzeje się, jest w dotyku zimny, więc by tego uniknąć, metalową konstrukcję można połączyć z drewnianą poręczą a całość ukryć pod jednolitym kolorem. W przypadku balustrady w naturalnej srebrnej barwie, pokrytej powłoką niklowo-chromową — poręcz w kolorze drewna będzie równie dobrze komponowała się z całością.

Zabezpieczenia powierzchni balustrad

Metal użyty do produkcji balustrad może być oszlifowany, polerowany lub żłobiony. Stal szlifowana to najchętniej używany materiał, jej szlachetny wygląd dodaje konstrukcji wyrazu, a matowa powierzchnia ukrywa ewentualne zadrapania. Balustrada ze stali oszlifowanej nie wymaga malowania, a wyjątkowo atrakcyjny i estetyczny wygląd utrzymuje przez wiele lat.

Stal polerowana jest mniej trwała, z czasem może ulec zarysowaniu, ciemnieniu i matowieniu.

Używanie mosiądzu wiąże się z koniecznością zabezpieczenia gotowych elementów warstwą bezbarwnego lakieru. Lakier nie jest trwały, po pewnym czasie pęka i odpada więc co jakiś czas, malowanie trzeba ponawiać.

Dla miłośników sprzętów stylizowanych na antyki polecany jest mosiądz oksydowany, który z czasem pokryje się naturalną patyną.

Różnorodność wzorów

Balustrady ze stali nierdzewnej zazwyczaj są malowane proszkowo by zabezpieczyć ich powierzchnię przed urazami mechanicznymi lub dopasować je do stylistyki wnętrza. Dotyczy to również zastosowanych  wypełnień – nowoczesne wnętrza będą harmonizować z prostymi, geometrycznymi kształtami, wnętrza tradycyjne udekorują balustrady kute – z wymyślnymi, ażurowymi wzorami nawiązującymi do secesji lub starożytności.

Categories Dom i Wnętrze
https://www.gama-sklep.com.pl/a/433-projekt-kuchni-z-salonem https://calganx.net/okna-w-okleinie-drewnopodobnej/ https://beesafe.pl/porady/auto-miejskie-do-15-tys-zlotych/