Ładowarki i kable USB – ogólne informacje

Ładowarki bezprzewodowe i indukcyjne

Bezprzewodowe ładowarki działają na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Zostaje w niej zamontowana cewka nadawcza, czyli długi, spiralnie zwinięty przewód. Podczas pracy na cewkę oddziałuje prąd przemienny, dzięki czemu tworzy się wokół niej pole elektromagnetyczne. Siła jej pola zależy od ilości zwojów, z których jest zbudowana oraz prądu, jaki przez nią przepływa. Natomiast w smartfonie znajduje się cewka odbiorcza, więc kiedy znajdzie się on w bezpośrednim działaniu pola elektromagnetycznego wytworzonego przez ładowarkę, w cewce odbiorczej indukuje się prąd, który trafia bezpośrednio do baterii telefonu.Ładowarki tego typu działają tylko na urządzenia wyposażone w moduł ładowania QI. Gwarantują wygodne naładowanie baterii w czasie podróży samochodem czy podczas spotkania w kawiarnii. Czas ładowania tą metodą zajmuje jednak więcej czasu niż z ładowarką przewodową. Może trwać godzinę dłużej, jak nie więcej. Ich cena zależy od tego, co zawiera dany produkt, ale waha się około pomiędzy 15 a 320 złotymi.

https://shopeneo.com/pl/kategoria/Elektronika/Telefony-i-akcesoria/Akcesoria-GSM/Ladowarki/Ladowarki-bezprzewodowe-i-indukcyjne/

Ładowarki sieciowe

Ładowarki sieciowe to ładowarki służące do urządzeń mobilnych takich smartfony czy tablety, które podłącza się gniazdka sieciowego 230 V. Są zazwyczaj standardowo dodawane do sprzętu mobilnego. Ładowarki posiadają różne wejścia USB w zależności od producenta, o czym warto pamiętać, kiedy kupuje się ją osobno. Naładowanie telefonu jest możliwe nawet w 1,5 godziny.Producenci oferują również ładowarki samochodowe. Nie potrzeba do nich gniazdka sieciowego, wystarczy tylko gniazdo zapalniczki w samochodzie. Przed zakupem takiej ładowarki warto sprawdzić, czy pojazd posiada takie gniazdko. Jest idealne do sprawnego podładowania urządzenia podczas długiej podróży czy nawet przez chwilę zanim osiągnie się cel podróży. Jej cena znacznie się różni od ceny zwykłej ładowarki. Może wynosić minimalnie 30 złotych.

https://shopeneo.com/pl/kategoria/Elektronika/Telefony-i-akcesoria/Akcesoria-GSM/Ladowarki/Ladowarki-sieciowe/

Kable USB

Kabel USB to złącze do przewodowej komunikacji między urządzeniami. Dzięki niemu możliwe jest szybkie i wygodne podłączenie dysków, klawiatury, drukarki, głośników, kamery czy inne sprzętu do komputera, telewizora lub ładowarki sieciowej. Wtyki USB można podzielić na typ złącza – A, B lub C. Można także znaleźć warianty mini USB i mikro USB. Typ A jest najczęściej stosowany do ładowarek do telefonów i smartfonów. Typ B spotyka się, jeżeli chodzi o drukarki i skanery. Za to typ C łączy monitor z komputerem. Cena kabla rośnie wraz z jego stopniem zaawansowania. Najtańsza wersja może kosztować zaledwie 4 złote, podczas gdy droższa wersja może wynosić nawet 115 złotych.