Żyjemy w społeczeństwie, w którym znajomość obcych kultur i języków może okazać się niezwykle przydatna. Z obcokrajowcami spotykamy się na co dzień, często wyjeżdżamy za granicę. Znajomość obcych języków może przydać się w każdej chwili – odpowiednio wcześnie zaczęta nauka przynosi szybkie rezultaty, dlatego obecnie tak mocno promuje się naukę języków u jak najmłodszych dzieci.
Język obcy już od przedszkola
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, obowiązkowej nauce języka angielskiego w roku szkolnym 2017/2018 zostają objęte już przedszkolaki. Badania wskazują, że im wcześniej dziecko rozpocznie naukę języków, tym większa jest szansa, że opanuje je do stanu swobodnej komunikacji. Dzieciom nauka języka przychodzi łatwo, ponieważ posiadają one cechę szybkiego przyswajania informacji. Wczesne oswajanie dziecka z językiem obcym może szybko zaowocować, a z pewnością przyśpieszy i ułatwi naukę w przyszłości.
Jakie korzyści niesie wczesna nauka języków?
Z całą pewnością wczesna nauka języków owocuje na przyszłość. Dzieci, które uczą się już od przedszkola, w okres szkolny wchodzą z podstawową wiedzą, umiejętnością wykorzystywania prostych zwrotów czy liczenia. Daje to dobrą podstawę do nauki gramatyki oraz dalszego kształcenia językowego. Dzieci szybko przyswajają informacje, dlatego nauka połączona z zabawą przychodzi im o wiele łatwiej niż choćby nastolatkom. Nauka języka zaowocuje nie tylko znajomością obcych zwrotów – dziecko w ten sposób poprawi zdolność uczenia się, zapamiętywania czy koncentracji. Można więc powiedzieć, że nauka języków obcych ma charakter ogólnorozwojowy i zawsze odbywa się z korzyścią dla malucha.
Kiedy rozpocząć naukę języków obcych?
Każde dziecko jest inne i ma różne tempo rozwoju. Z tego powodu nie da się jednoznacznie powiedzieć, w którym momencie warto rozpocząć naukę. Statystyki wskazują jednak, że najlepsze efekty przynosi wprowadzenie nauki języków obcych w ciągu pierwszych 3 lat życia dziecka. Dzięki temu maluch będzie miał największą swobodę w używaniu języka. Mówi się także, że dziecko może się uczyć już w łonie matki, ponieważ maluszek zaczyna wtedy słyszeć pierwsze dźwięki i zaznajamia się z nimi. Trzeba jednak pamiętać, że nauka języków obcych nie może być wprowadzana na siłę. Ważne, by dziecko najpierw opanowało mowę w języku ojczystym i dopiero wtedy można przystępować do dalszej edukacji. Nie można bowiem wymagać, że dziecko będzie płynnie mówiło po niemiecku czy angielsku, jeśli nie opanuje podstawowych zwrotów i zasad konstruowania zdań w języku polskim.
Artykuł powstał przy współpracy z Smile Trips firmą oferującą młodzieżowe obozy językowe za granicą (https://smiletrips.pl/obozy-jezykowe-dla-mlodziezy/).