TOP

Kiedy po imprezie mogę wsiąść za kierownicę?

Wiele osób lubi pić alkohol w czasie spotkań ze znajomymi. Bez względu na to czy to grill, czy zwykła domówka, alkohol jest obecny prawie zawsze. Nie ma nic złego w piciu alkoholu, nawet jeżeli wypije się trochę za dużo, dopóki nie chcemy się z kimś bić czy wsiadać za kierownicę. Szczególnie ta druga opcja jest niebezpieczna, ponieważ możemy zabić siebie i innych. Najczęściej jest jednak tak, że pijany kierowca przeżyje, ale przy tym zabije rodziców dwójki dzieci, których osierocą… Kierowanie pod wpływem jest niesamowicie głupie i nieodpowiedzialne, ale po mocnej imprezie warto odpuścić sobie kierowanie nawet dnia następnego. Jak sprawdzić czy dzień po mogę już kierować?

Badanie dzień po

Wiele osób decyduje się wybrać na najbliższy komisariat w celu zbadania stężenia alkoholu dzień po. Policja najczęściej stosuje alkometry. Jednym z nich jest alkometr A 2.0. Jest to bardzo precyzyjne urządzenie, które przy tym jest dziecinnie proste w użyciu. Instrukcja alkometru może być zawarta w dwóch zdaniach. Włącz urządzenie i poczekaj na wyświetlenie napisu DMIJ. Następnie przez kilkanaście sekund wdmuchuj równomiernie powietrze używając jednorazowego ustnika. W taki sposób można szybko uzyskać odpowiedź na pytanie, czy jesteśmy w stanie prowadzić samochód dzień po.

Nie trzeba iść na komendę

Chociaż alkometry są najbardziej dokładnym sposobem na określenie trzeźwości poprzez badanie wydychanego powietrza, ich cena jest również dość wysoka. Osoby fizyczne częściej będą w stanie zakupić odpowiednio homologowany przenośmy alkomat. Urządzenia te są równie dobre do określenia trzeźwości kierowcy dzień po mocno zakrapianej imprezie. Alkomaty również są bardzo proste w użyciu, gdyż wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk i również wdmuchnąć powietrze przez ustnik. Instrukcja obsługi alkomatu jest praktycznie identyczna jak w przypadku alkometru A 2.0.

Lepiej chwilę odczekać

Jeżeli rano po spożyciu alkoholu dzień przed, alkomat nie wskazuje na to, że mamy jeszcze w organizmie alkohol, ale czujemy się słabo i otępiali, nie warto jechać samochodem na siłę. Jest to niebezpieczne ponieważ nasz refleks w dalszym ciągu jest osłabiony i jesteśmy senni, przez co możemy podejmować złe decyzje. Za kierownicę najlepiej wsiadać będąc świeżym i wypoczętym.

Badanie alkometrem lub alkomatem to bardzo dobry pomysł po spożyciu alkoholu. Na każdej komendzie powinien być dostępny specjalistyczny sprzęt do sprawdzania trzeźwości. Warto zaopatrzyć się również w osobisty alkomat, jednak musi to być sprzęt z odpowiednią certyfikacją.

Categories Ciekawe
jacuzzi https://bibliotecalibre.org/okna-z-montazem-jak-zadbac-o-prawidlowe-ich-osadzenie/ rattanowe meble ogrodowe