TOP

Kasy fiskalne, które spełnią oczekiwania małych sklepów

Trudno obecnie wyobrazić sobie prowadzenie sprzedaży w małym sklepie, w którym nie byłoby kasy rejestrującej. Wdrożenie urządzenia tego typu jest nie tylko działaniem obowiązkowym, ale też praktycznym. To przecież kasa fiskalna ułatwia rejestrowanie obrotu, zarządzanie asortymentem oraz późniejsze dopełnienie formalności, które wiążą się z płaceniem należnych podatków. Niemniej, aby tak się stało, musi to być model dopasowany do potrzeb konkretnego punktu handlowego.

Baza PLU o odpowiedniej wielkości

Ogólnie można chyba przyjąć, że małe placówki handlowe posiadają zazwyczaj w swoim asortymencie do kilku tysięcy pozycji towarowych. Dlatego też sprawdzając informacje na temat kasy fiskalnej, która ma się znaleźć w danym sklepie, należy przede wszystkim ustalić, czy jej baza PLU ma odpowiednią wielkość. Tylko wtedy urządzenie rejestrujące zagwarantuje jednoznaczne zidentyfikowanie wszystkich elementów oferty, co jest zresztą jednym z obowiązków podatnika. Ponadto, oprócz maksymalnej liczby obsługiwanych pozycji towarowych, duże znaczenie może mieć opcja zaprogramowania długich nazw produktów lub usług, np. około 40-znakowych. Dzięki temu nie będzie trzeba po prostu stosować nieczytelnych skrótów.

 

Inne urządzenia niż kasa fiskalna?

To, że sprzedaż jest prowadzona w sklepie o małej powierzchni, nie oznacza wcale, iż w działalności tego typu nie sprawdzi się bardziej rozbudowane rozwiązanie systemowe. Nawet w niewielkich placówkach handlowych można przecież wdrażać wagi elektroniczne, czytniki kodów kreskowych, szuflady kasowe, terminale do kart płatniczych czy komputery typu POS. Warto więc podkreślić, że na rynku są dostępne kasy fiskalne do małych sklepów, które doskonale poradzą sobie podczas pracy w takim systemie. Modele te posiadają bowiem różnorodne interfejsy komunikacyjne, zapewniające płynną wymianę danych z pozostałymi urządzeniami elektronicznymi w firmie.

 

Zmiany systemowe a praca w małym sklepie

System fiskalizacji online może oznaczać pewne wyzwania dla właścicieli małych placówek handlowych. Nowe przepisy zmienią przecież diametralnie sposób prowadzenia ewidencji. A w szczególności będzie to dotyczyło współpracy z Centralnym Repozytorium Kas. Urządzenia rejestrujące online zaczną po prostu stale przesyłać dane do systemu teleinformatycznego Ministerstwa Finansów. Aby móc zrealizować te założenia, także mały sklep będzie musiał posiadać odpowiednie łącze internetowe, np. sieć Wi-Fi. A co zrobić w sytuacji, gdy kwestie techniczne, chociażby brak zasięgu, nie pozwolą na transmitowanie informacji na temat prowadzonej sprzedaży? Na szczęście nowe przepisy mają uwzględnić takie przypadki.

Jeżeli podatnik nie będzie mógł w trwały sposób uzyskać połączenia z Centralnym Repozytorium Kas, powinien się zgłosić z odpowiednim pismem do naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego. Wtedy US może wydać zgodę na przesyłanie danych z urządzenia rejestrującego online w określonych odstępach czasowych. Co więcej, przedsiębiorcy będą mieli prawo występować z takimi wnioskami w momencie rozpoczęcia pracy na kasie nowego typu lub już w trakcie prowadzenia ewidencji, gdy np. pojawią się długotrwałe problemy z łączem internetowym.

Categories Ciekawe