Jak wybrać toner do drukarki laserowej?

Regularna wymiana tonerów w nowoczesnej drukarce laserowej gwarantuje jej najlepszą jakość druku i pewność tego, że w momencie, gdy drukarka będzie pilnie potrzebna, nie okaże się, że właśnie skończył się w niej tusz. Fachowcy zalecają zarówno osobom prywatnym, jak i instytucjom posiadanie zawsze jednego, zapasowego tonera poza tym, który jest aktualnie używany, tak, by nigdy nie dać się zaskoczyć nagłej nieprzydatności drukarki. Jak wybrać taki toner i na co zwracać uwagę?

Tonery oryginalne i zamienniki do drukarek laserowych

Wyróżniamy dwa główne podziały tonerów do drukarek laserowych. Pierwsze z nich to tzw tonery oryginalne, dostępne np. na stronie https://abcpraxis.pl/, a drugie to ich tańsze zamienniki. Toner oryginalny jest tym, który zaleca producent do kupionego przez klienta modelu drukarki laserowej. Jest on ściśle dobrany do danego urządzenia i może mieć inne oznaczenie w przypadku każdej drukarki oferowanej przez firmę producencką. Plusem takich tonerów jest ich najwyższa jakość, wykonanie i wydajność, które niosą za sobą jednocześnie odpowiednią cenę. Markowe tonery oryginalne potrafią kosztować nawet 2 razy więcej, niż ich nieoryginalne zamienniki. Największym plusem tych drugich jest niższa cena, która pozwala klientom na znaczne oszczędności przy każdorazowej wymianie tonera. Zamienników na rynku jest wiele, jedne są bardzo dobre i chwalone przez użytkowników, inne słabsze i zbierające gorsze recenzje. Mimo niższej ceny są dobrej jakości, ale producent drukarki laserowej nie daje na nie żadnej gwarancji, bo nie są one produkowane przez niego tylko inne firmy, z czego trzeba sobie zdawać sprawę. Wybierając zamiennik zamiast tonera – należy dobrze przejrzeć w internecie opinie na jego temat, co pozwoli nie tylko oszczędzić pieniądze, ale i cieszyć się jego jakością.

Ważne parametry tonerów – to trzeba wiedzieć.

Wybierając tonery do drukarki laserowej należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów decydując o jakości takiego tonera i jego specyfice. Biorąc za przykład tonery ze strony https://abcpraxis.pl/pl/c/TONERY-do-drukarek-laserowych/30 warto zwrócić uwagę na ich oznaczenie, kolor, wydajność i oczywiście cenę. Oznaczenie tonera to jego podstawowa cecha, która pozwala zorientować się do jakiej dokładnie drukarki laserowej (lub drukarek w liczbie mnogiej) będzie on pasował. Kasety z naniesionym oznaczeniem mogą bowiem nadać się do kilku różnych, ale podobnych do siebie modeli drukarek. Kolor na tonerze oznaczony będzie i barwą i napisem (żółty, purpurowy, błękitny itd) – w drukarkach laserowych może zdarzyć się tak, że jeden z kolorów wyczerpie się szybciej niż inne i wtedy nie trzeba dokupować całego kompletu barw, a wystarczy jedynie dobrać pojedynczy kolor, który się nam skończył. Parametr wydajności tonera prezentowany jest na opakowaniu poprzez ilość stron, jakie dany tusz pozwala wydrukować od momentu jego założenia, po wyczerpanie się. Na pudełku będzie widniał napis np 1000 stron, 2200 stron itd – im więcej stron można wydrukować tym większa wydajność kupowanego tonera.