TOP

Formalności związane z remontem starych domów

Renowacja budynków, które niekiedy mają dziesiątki, a nawet setki lat, w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością. Co ciekawe są to budynki mieszkalne, które według ich nowych właścicieli mają niesamowity klimat i niepowtarzalny charakter. Jednak aby móc wyremontować taki dom trzeba się do tego w wielu aspektach starannie przygotować.

Staranne przygotowanie to podstawa

W przypadku remontów starych domów czy jakichkolwiek innych nieruchomości, bardzo duże znaczenie ma staranne przygotowanie się do wszystkich prac. Tu przede wszystkim należy poddać ocenie to, czy taka inwestycja jest rzeczywiście opłacalna. Niestety, często zdarza się tak, że renowacja budynków, które mają już swoje lata, ze względu na ogrom zniszczeń i technicznych uszkodzeń bywa po prostu nieopłacalna.

Decydując się na zakup wiekowej nieruchomości, przede wszystkim przed dokonaniem ostatecznego zakupu należy sprawdzić w jakim stanie znajduje się w tym przypadku konstrukcja nośna. Nie bez znaczenia jest również fakt, czy ściany w takim budynku są popękane, zagrzybione czy posiadają liczne ogromne uszkodzenia. Każdy z tych elementów jeśli ma zostać skutecznie usunięty, wymaga bardzo dużych nakładów pracy i starannego dobrania materiałów i preparatów, które niestety do tych najtańszych nie należą.

Konieczność renowacji stolarki okiennej

Niezwykle rzadko zdarza się, że w starych budynkach stan stolarki okiennej jest zadowalający. Dlatego też nie niemal zawsze istnieje konieczność jej wymiany. W tym przypadku koszty za wymianę stolarki okiennej jest stosunkowo łatwo oszacować, przede wszystkim uzależnione są one od łącznej powierzchni okien jakie znajdują się w całym budynku, będzie poddawany generalnemu remontowi.

W przypadku remontu stolarki okiennej, poza kosztem zakupu samych okien, należy również liczyć się z tym, konieczna będzie poniesienie także kosztów ich montażu, przy większej ilości o czym może być kwotą naprawdę sporą. Oczywiście koszty remontu stolarki okiennej uzależnione są także od tego, jaki rodzaj okien zostanie wybrany do remontowanego budynku. Do kosztów związanych z koniecznością remontu stolarki okiennej, śmiało można również doliczyć koszty związane z wymianą drzwi. Czasami konieczna jest wymiana tylko drzwi zewnętrznych na znacznie bardziej nowocześniejsze i bezpieczniejsze, a czasem niestety niezbędna jest wymiana wszystkich.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków

Categories Ciekawe