TOP

Drukarka – laserowa czy atramentowa?

Drukarki są dzisiaj sprzętami dostępnymi niemalże w każdym gospodarstwie domowym. Na rynku dostępnych jest jednak wiele modeli drukarek i wybór takiej, która będzie odpowiadać naszym potrzebom nie należy do łatwych. Czym warto sugerować się podczas dokonywania tej decyzji?

Drukarki laserowe i atramentowe

Obecnie najpopularniejsze rodzaje drukarek w domach to drukarki laserowe i drukarki atramentowe. Czym się one różnią?
Sposobem aplikowania atramentu, wydajnością, systemem działania. Dla użytkowników ważne są jednak przede wszystkim argumenty dotyczące praktycznego funkcjonowania.

Cena

Drukarki atramentowe są nieco tańsze od drukarek laserowych. Mankamentem tych pierwszych jest jednak to, że tusz dość szybko się kończy, często trzeba go wymieniać, co nie jest tanie. Toner w drukarkach laserowych wystarcza na znacznie dłużej.
Jeżeli zatem w domu dużo i często drukujemy, zapewne bardziej będzie nam się opłacał zakup drukarki laserowej, mimo jej wyższej ceny.

Czas

Dla niektórych użytkowników niezwykle ważny jest także czas drukowania, gdyż często potrzebują otrzymać wydruk w krótkim czasie. Który rodzaj drukarki drukuje zatem szybciej? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Drukarka atramentowa rozpoczyna proces drukowania praktycznie w momencie, kiedy wydamy jej polecenie. Poszczególne strony wypadają jednak z niej znacznie wolniej niż z drukarki laserowej, ze względu na inną technologię drukowania. Jeżeli potrzebujemy jednak wydrukować pojedynczą stronę, dobrze sprawdzi się atramentówka. Drukarka laserowa musi się bowiem rozgrzać przed rozpoczęciem drukowania. Jeśli więc potrzebujemy większą ilość kartek – laserówka zrobi to szybciej. W przypadku drukowania pojedynczej kopii, lepiej poradzi sobie atramentówka.

Każdemu według potrzeb

Drukarka laserowa doskonale nadaje się przede wszystkim do drukowania tekstów. Jeżeli w naszym gospodarstwie domowym drukuje się głównie tego typu pliki, warto, żebyśmy zainwestowali w laserówkę.
Jednak to drukarka atramentowa lepiej radzi sobie z drukowaniem obrazów czy zdjęć. Jeśli zatem lubimy czasem pobawić się w domowego grafika lub fotografa, a następnie wydrukować swoją pracę – przemyślmy zakup dobrej drukarki atramentowej.

Trudniejsze niż się wydaje

Może się wydawać, że wybór drukarki ogranicza się jedynie do rozstrzygnięcia dylematu między drukarką laserową i drukarką atramentową. W rzeczywistości jest to jednak dużo trudniejsze.
Różne modele drukarek charakteryzują się różną wydajnością, ekonomicznością drukowania i przede wszystkim jakością wydruku. Ponadto, producenci proponują różne umowy gwarancyjne.
Zanim zatem wybierzemy drukarkę do swojego domu, warto przede wszystkim przejrzeć opinię na jej temat. Zwróćmy koniecznie uwagę na to, czy jest to sprzęt awaryjny, czy często się psuje. Spytajmy użytkowników, na jak długi czas użytkowania wystarcza im tusz lub toner. Zorientujmy się również, czy do danego modelu drukarki możemy wstawiać tańsze zamienniki tuszy i czy wówczas z drukarką nic złego się nie dzieje.

Wysokiej jakości drukarki laserowe znajdziesz na stronie http://print24.com.pl/c/15/drukarki-laserowe.html.

Categories Technologia