TOP

Czym są skitury?

Jazda na nartach należy do najbardziej popularnych sportów zimowych. Mimo to, nawet zwolennicy tego sportu mogą nie wiedzieć, czym są skitury, których popularność w ostatnim czasie stopniowo wzrasta. Co oznacza to pojęcie?

Szlaki dla ambitnych

Popularne trasy narciarskie są w sezonie oblegane przez ludzi, którzy w różnym stopniu opanowali sztukę jazdy na nartach. Są wśród nich również małe, kilkuletnie dzieci oraz początkujący narciarze, którzy potrafią skutecznie utrudniać jazdę innym. Nic dziwnego, że z roku na rok, coraz większą popularność zyskują trasy skiturowe. To nic innego, jak alternatywne szlaki dla narciarzy poszukujących przygód i znudzonych korzystaniem z wyznaczonych, tradycyjnych tras.Skitury to świetna propozycja dla zaawansowanych, doświadczonych narciarzy, którzy zdążyli doskonale opanować sztukę jazdy na nartach i nie mają problemu z radzeniem sobie w trudnych warunkach.

Odpowiednie przygotowanie

Każdego, kto planuje po raz pierwszy wybrać się na trasy skiturowe, czeka mnóstwo przygotowań. Ten szczególny sport wymaga przede wszystkim zakupienia profesjonalnego sprzętu. Narty oraz buty przeznaczone do tradycyjnej jazdy, raczej nie sprawdzą się na trasach skiturowych. Są po prostu zbyt ciężkie, przez co znacznie mogą utrudnić wspinaczkę na stok. Znacznie lepiej nadają się lekkie narty oraz buty skiturowe, które umożliwiają szerszy zakres ruchu i pozwalają poruszać piętami. Niezbędne są również tzw. foki, czyli rodzaj tkaniny mocowanej do nart i umożliwiającej podejście na stok. Wykonane są z materiału syntetycznego i świetnie sprawdzają się w różnych warunkach, znacznie ułatwiając podejście na stok. Podczas wyprawy skiturowej, bardzo istotne są również inne elementy, które wpływają na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy, takie jak profesjonalny kask oraz gogle. Warto pamiętać o jednej zasadzie – najdroższy sprzęt wcale nie musi oznaczać najlepszego! Początkujący narciarz potrzebuje innego rodzaju nart, niż doświadczony profesjonalista, który świetnie potrafi nad nimi panować.

Pierwsza wyprawa skiturowa

Wybierając się na skituring po raz pierwszy, najlepiej jest zabrać ze sobą doświadczoną osobę, na przykład instruktora. To najbardziej rozsądny i bezpieczny sposób na rozpoczęcie przygody z tym niezwykłym sportem. Dzięki temu, że skituring cieszy się rosnącą popularnością, nietrudno jest znaleźć doświadczonego instruktora.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/trasy/szczyrk-jaworzyna-skrzyczne-malinowska-skala-przel-salmopolska.

Categories Zdrowie i Uroda