Czym są płyty stropowe sprężone i jakie mają zastosowania?

Sprężone płyty stropowe są prefabrykowanymi elementami betonowymi o płaskiej specyfice. Stosuje się je do konstrukcji stropów w obiektach spełniających różne funkcje. Elementy te należą do coraz częściej stosowanych rozwiązań, co w dużym stopniu wynika z ich licznych zalet.

Klasyfikacja płyt sprężonych

Sprężone płyty stropowe to elementy wykonywane są z prefabrykowanego betonu, przez które biegną tunele w kształcie rur. Ich powierzchnię można wykończyć poprzez polerowanie, malowanie lub zabezpieczenie odpowiednim materiałem izolacyjnym. Elementy te zapewniają dobry komfort akustyczny i optymalną powtarzalność jakościową, a także wysoką nośność gotowego stropu.

Sprężone płyty do minimum redukują czas montażu stropu, a jednocześnie wpływają na redukcję kosztów i zapewniają dużą wygodę. W zależności od założeń projektu oraz jego specyfikacji, wysokość konstrukcyjna płyt stropowych oraz zastosowane zbrojenie dobierane są indywidualnie. Chociaż płyta z rdzeniem pustym waży znacznie mniej niż płyta z litego betonu, nadal jest znacznie cięższym układem niż typowa instalacja z drewna i płyt gipsowo-kartonowych. Duże ilości stropowych płyt betonowych mogą być produkowane przy minimalnych kosztach, co obniża cenę gotowych płyt.

Produkcja i zastosowanie

Płyty stropowe sprężane są wykonane z betonu o bardzo niskim lub zwykłym spadku, w grubości od 50 do 130 mm. Wewnętrzne tunele powstają poprzez wylewanie mokrego betonu na specjalne ślimaki lub rury. Beton jest odlewany na stanowiskach o długości od 100 do 200 metrów, a po ustawieniu jest przycinany do wymaganego rozmiaru.

Płyty stropowe sprężone są często stosowane w wielopiętrowych budynkach mieszkalnych, jako opłacalna metoda tworzenia podłóg i sufitów na dużych przestrzeniach. Dopóki wewnętrzne przestrzenie są prawidłowo wyrównane, mogą być używane do przenoszenia przewodów do oświetlenia, ogrzewania i komunikacji. Płyty stropowe sprężone bardzo dobrze pasują do współczesnych wnętrz przemysłowych.

Stabilność i ochrona

Planując zastosowanie płyt stropowych sprężonych, reszta domu powinna zostać odpowiednio zaprojektowana i wzmocniona. Przy niewystarczającym wzmocnieniu, ściany prawdopodobnie nie będą dostatecznie stabilne.

W najlepszym razie można oczekiwać, że ciężar ścian wewnętrznych z płyt gipsowych będzie wystarczający do zabezpieczenia konstrukcji. Połączenie drewnianych ścian i sufitów betonowych nie zapewnia ognioodporności. Z tego powodu najlepiej jest, gdy płyty stropowe sprężone lokowane są na odpowiednio zaprojektowanych ścianach betonowych lub ceglanych.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na płyty stropowe sprężone – fabudwkb.com.pl