TOP

Blacha nierdzewna pokryciem dachowym – czemu to dobry pomysł?

Podczas budowy lub generalnego remontu dachu staje się przed wyborem czym go pokryć. Często wybiera się wtedy blachę nierdzewną. Dlaczego akurat to pokrycie jest tak popularne, i do czego jeszcze wykorzystywana jest blacha nierdzewna?

Stosunek ceny do jakości

Wydaje się, że blachy nierdzewne są wybierane ze względu na atrakcyjny ich stosunek ceny do jakości. Innymi słowy, są to materiały, które zwykle dostać można za całkiem przyzwoitą cenę. Jednakże, jednocześnie ich jakość jest całkiem zadowalająca, gdyż zdecydowanie z blach nierdzewnych można stworzyć całkiem solidne i spełniające oczekiwania pokrycie dachowe.

Atrakcyjny stosunek ceny do jakości zawdzięcza się stali. Jest to tani ,a jednocześnie wytrzymały materiał, z którego właśnie powstają blachy nierdzewne. Warto jednak pamiętać o tym, że wbrew powszechnemu przekonaniu, stal nie zawsze jest równie silna. Są bowiem różne typy stali, a każdy z nich jest nieco innej jakości.

Brak rdzy to brak przeciekania

Ponadto, na uwagę zasługuje brak przeciekania blach nierdzewnych. Najczęściej pokrycie dachowe zaczyna przeciekać w momencie, gdy pojawia się na nim rdza. Korozja prowadzi do stopniowego niszczenia pokrycia, które przepuszcza coraz większe ilości wody. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne.

Odpowiednie zabezpieczenie blach nierdzewnych sprawia, że nawet po wielu latach korozja po prostu się nie pojawia. Dzięki temu, pokrycie z tego materiału prawie że nigdy nie przemaka. Może dojść do tego jedynie w sytuacji, gdy nie zostanie ono zamontowane wystarczająco profesjonalnie. Dlatego dobrze jest, gdy montażem zajmuje się jednak ktoś doświadczony.

Wystarczająco lekki do altany

Niewątpliwie, w przypadku niewielkich budynków, do których należy altana działkowa, często pojawia się bardzo duży problem z pokryciem dachowym. Rzecz w tym, że często niemożliwe jest zamontowanie któregokolwiek z nich ze względu na zbyt dużą wagę. Znaczny ciężar może sprawić, że bardzo słaba konstrukcja dachu w tego typu budynku może po prostu się zawalić.

Zwykle jednak, w takiej sytuacji nic nie stoi na przeszkodzie aby skorzystać z blach nierdzewnych. Oczywiście, mają one również swoją wagę, jednak w porównaniu z innymi pokryciami nie jest ona raczej zbyt duża. Z tego też względu, nie ma obaw o to, że blacha nierdzewna doprowadzi do zawalenia się jakiegokolwiek dachu, nawet tego, którego konstrukcja pozostawia raczej bardzo wiele do życzenia. Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal

Categories Ciekawe