Jaki rower kupić – miejski czy górski?

Szał na rowery trwa! Obecnie to nie tylko ekologiczny środek transportu i sposób na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Jest to też bowiem modny gadżet, coś, co po prostu trzeba mieć, żeby w pełni uczestniczyć w życiu towarzyskim. Zastanawiasz się, jaki rower kupić? Przeczytaj i wybierz model dopasowany do swoich potrzeb!

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym charakteryzuje się rower miejski?
  • Jakie są główne cechy roweru górskiego?
  • Jaki rower wybrać dla siebie?

Rower miejski – podstawowe cechy

Rowery miejskie – zwane też holendrami, ponieważ to właśnie w Niderlandach zyskały ogromną popularność – to pojazdy tworzone z myślą o osobach, które planują się nimi poruszać głównie po ulicach miast. Mogą być wykorzystywane zarówno do jazdy rekreacyjnej, jak i np. do dojazdów do pracy, niemniej podstawowe założenie jest jedno: nawierzchnia, po której będą jeździć, nie może być zbyt trudna. Nie nadają się więc zbytnio na jazdę po lesie czy w górach. Ponieważ jednoślady te nie mają zwykle amortyzacji, niekomfortowo będzie na nich jeździć nawet np. po żwirowych drogach – idealnym środowiskiem dla nich są miejskie ścieżki rowerowe!

Rower miejski ma charakterystyczną krótką, dość grubą ramę, szeroką i zakrzywioną kierownicę oraz duże, miękkie siodełko. Dzięki temu jeździ się na nim w pozycji wyprostowanej – co jest bardzo zdrowe dla kręgosłupa. Holendry mają też stosunkowo duże koła – zwykle o średnicy 28 cali. Opony są raczej cienkie i gładkie, czyli pozbawione tzw. agresywnego bieżnika. Właśnie dzięki temu rowery miejskie bez trudu pokonują płaskie nawierzchnie, za to nie poradziłyby sobie w bardziej wymagającym terenie. Ponadto zazwyczaj mają niewiele biegów lub nawet tylko jedno przełożenie. Jednoślady tego typu odznaczają się też tym, że są zwykle wyposażone w szereg dodatkowych akcesoriów: błotniki, bagażnik, osłonę na łańcuch czy lampkę na dynamo.

Czym charakteryzuje się rower górski?

Rower górski to jednoślad, który służy stricte do jazdy w terenie. Dzięki swej konstrukcji bez problemu poniesie Cię po kamienistych leśnych ścieżkach, wertepach i piaszczystych polnych drogach. Niestraszne mu są także nawierzchnie mokre i śliskie – przebrnie nawet najgorsze błoto. Wynika to przede wszystkim z faktu, że koła w tzw. góralu są stosunkowo szerokie i mają głęboko bieżnikowane opony. Z kolei prosta kierownica i dłuższa rama wymuszają pochyloną do przodu pozycję rowerzysty. Zmniejsza to opory powietrza i przyspiesza jazdę, ale może być obciążające dla kręgosłupa.

Jednoślady te odznaczają się tym, że mają zwykle znacznie mniejszą wagę niż modele miejskie. Rama roweru górskiego jest najczęściej cienka i lekka. W modelach tych zazwyczaj rezygnuje się też z dodatkowego osprzętu – takiego jak bagażnik czy błotniki – choć oczywiście można go domontować samemu. Rower górski jest wyposażony w dużą liczbę przerzutek, dzięki czemu masz szansę dobrze dopasować sposób jazdy do ukształtowania terenu. Szczególną wygodę – zwłaszcza na bardzo wyboistej nawierzchni – zapewnia amortyzacja, która występuje w niektórych modelach. Może ona być przednia, tylna lub pełna – czyli na oba koła.

Jak dobrać rower do swoich potrzeb?

Jeśli chcesz kupić rower, najpierw przemyśl, w jakich warunkach częściej będzie Ci on służył. Jak już bowiem wspomniano, rowery miejskie i górskie są przeznaczone do różnego rodzaju warunków. Zawsze dopasuj też sprzęt do swego wzrostu – producenci zazwyczaj podają informację na temat tego, ile powinien mierzyć rowerzysta korzystający z danego modelu. Sprawdź, czy bez problemu sięgasz stopami do pedałów i jaki jest zakres regulacji wysokości siodełka oraz kierownicy. Upewnij się także, jaka pozycja do jazdy najbardziej Ci odpowiada – lekko pochylona czy raczej z prostymi plecami.

Pamiętaj, że jeśli uskarżasz się na dolegliwości ze strony kręgosłupa, bardziej wskazany może być dla Ciebie model miejski. Zwróć też jednak uwagę na ciężar roweru, którego zakup rozważasz. Holendry mają zwykle większą wagę niż górale. Jeśli Twój jednoślad musiałby być wnoszony po schodach, a Ty zdecydowałeś się na rower miejski, szukaj raczej takiego z ramą aluminiową – jest ona bowiem znacznie lżejsza od stalowej. Przegląd wielu różnych modeli rowerów znajdziesz pod adresem: https://allegro.pl/kategoria/rowery-miejskie-16482. Wybierz jeden z nich – i ruszaj przed siebie!